Najczęściej zadawane pytania.
- Po co mi T99?
- Dlaczego starsze telefony nie mają problemów z sms-ami, a najnowocześniejsze z Symbianem mają?
- Na czym dokładnie polega problem z "polskimi" znakami?
- Jakie są inne rozwiązania tego problemu niż T99?
- Przeczytaj dział opis programu, tam znajdziesz odpowiedzi.
- Jak zainstalować T99?
- Jak sprawdzić, czy T99 działa po instalacji?
- Jak rozpoznać na ile części zostanie podzielony mój sms, skoro licznik znaków w smsach nie uwzględnia tego, że używam T99?
- Przeczytaj dział instrukcja - tam znajdziesz odpowiedzi.
- Dlaczego nazwałeś program T99?
- Bo T9 + 90 = T99
- Jakie kodowania dostępne są dla smsów?
- Czy nie można by kodować smsów np. w iso8859-2?
- Zgodnie ze standardem ETSI GSM 03.38, telefony GSM muszą rozumieć kodowanie 7 bitowe (ang. default GSM 7-bit alphabet) oraz dla transmisji tekstowej mogą stosować UCS2 (wariant Unicode). Istnieje również możliwość stosowania kodowania jednobajtowego, jednak jest ona zastrzeżona dla transmisji danych programów. Dlatego też jeśli zakodujesz sms np. w iso8859-2 telefon odbiorcy nie zrozumie go bez dodatkowego oprogramowania.
- Czy nie lepszym kodowaniem dla smsów, niż UCS2, a również rozwiązującym problem dodatkowych znaków byłoby kodowanie jednobajtowe dla podstawowych znaków i dwubajtowe dla pozostałych (typu utf-8)?
- Z punktu widzenia użytkownika i ilości znaków dostępnych w pojedynczym smsie, byłoby to rozwiązanie lepsze. Jednak (patrz poprzednie pytanie) utf-8 nie jest uwzględniony jako kodowanie dla smsów. Dlaczego? Jedyny powód, który przychodzi mi do głowy, to że jego obsługa byłaby trudniejsza i bardziej "zasobożerna", niż kodowanie ze stałą długością znaku i twórcy standardów dla GSM nie chcieli wymagać tego od słabych obliczeniowo (w pierwszych latach istnienia) telefonów... ale z drugiej strony stosowany jest przecież rozszerzony alfabet 7 bitowy (patrz następne pytanie), który ma zmienną długość znaku... Jeśli znasz pełniejszą odpowiedź na to pytanie - napisz.
- Co to jest rozszerzenie "7 bitowego alfabetu GSM"?
- Wpisałem znak |, którego nie ma w tabeli, a telefon nie zmienił kodowania na UCS2 (nie zmniejszył maksymalnego rozmiaru sms-a do 70 znaków), tylko... "zjadł" mi 2 znaki zamiast jednego! Czy to jakiś błąd?
- Nie, to nie jest błąd. Znak "|" należy do tzw. rozszerzonego alfabetu 7 bitowego. Jego działanie polega na tym, że jednej liczbie ze standardowego kodowania 7 bitowego (oznaczonej przypisem "1" w tabeli) zostało nadane specjalne znaczenie. Jeżeli telefon odczyta w smsie tę liczbę, to następną zinterpretuje nie jako należącą do zwykłego alfabetu, lecz do jego rozszerzenia. W efekcie pokaże znak z innej tabeli. Tabela ta zgodnie ze standardem GSM 03.38 w wersji 7.2.0 Release 1998 zawiera 9 znaków drukowalnych: ^{}\[~]|€ , znak złamania strony i... znak umożliwiający dodanie kolejnej tabeli rozszerzającej.
- Dlaczego w rozszerzeniu alfabetu nie ma polskich znaków?
- Nie wiem. Też chciałbym, żeby w nim były. Alfabet ten ma tylko 11 znaków zajętych i 245, więc miejsce by się znalazło... Jeśli wiesz więcej na ten temat - napisz.
- Znaków ÁÂÃÍÎÏÊËÔÓÚÝ nie ma w tabeli, a mimo to na telefonach z Symbianem wpisanie każdego z nich zabiera tylko 1 znak! Czyżbyś oszukiwał w "opisie programu"?
- Nie, nie oszukuję. Okazuje się, że telefony z Symbianem nie traktują wszystkich znaków tak samo i do tych wymienionych w pytaniu (i kilku innych) stosuje metodę nr 1, podczas gdy do innych (jak np. ĄĘŚ) metodę nr 2. Innymi słowy, dla tych znaków telefon sam wykonuje robotę, którą dla innych może zrobić T99. Przyznam, że odkrycie tego podczas prac nad programem było dla mnie dużym zaskoczeniem. Jeśli tak jak ja, nie możesz uwierzyć, że tak to właśnie działa - spróbuj wysłać z telefonu z Symbianem (i bez T99) sms o treści "ÁÂÃÍÎÏÊËÔÓÚÝ". Odbiorca otrzyma "AAAIIIEEOOUY". W telefonach z S60 3rd Edition pojawiła się w ustawieniach smsów opcja pozwalająca wybrać zachowanie telefonu w stosunku do tych znaków. Co ciekawe na telefonie Nokia N95, to zachowanie zostało zmienione.
- Dlaczego Symbian inaczej traktuje Á, a inaczej Ą? (patrz poprzednie pytanie)
- Nie wiem. Być może pracownicy Symbiana uznali, że znaki typu Ą niosą ze sobą większą informację niż Á i dlatego, użytkownik powinien mieć możliwość wysyłania ich. To co wiadomo na pewno to, to że dzięki temu, że są to właśnie te znaki, problemów takich jak Polacy (i inni), uniknęli np. użytkownicy języka hiszpańskiego, portugalskiego i francuskiego, czyli około miliard ludzi... Z mojego punktu widzenia o tyle zmniejszyła się liczba osób, którym może się przydać T99 ;-).
- W moim telefonie z S60 3rd Edition znalazłem opcję pozwalającą na zmianę kodowania, czy to znaczy że nie potrzebuję T99?
- Jeśli Twoim telefonem jest Nokia N95, to znaczy, że nie potrzebujesz, w przeciwnym wypadku T99 będzie dla Ciebie równie przydatny jak dla użytkowaników telefonów bez tej opcji. Opcja dostępna w ustawieniach wiadomości SMS nazwana "Kodowanie znaków"(Character Encoding) pozwala wybrać ustawienie "Upr. obsługa"(Reduced support), które włącza stosowanie metody nr 1, jednak tylko dla niektórych znaków (o których pisałem we wcześniejszym pytaniu). Opcja ta jest domyślnie stosowana we wcześniejszych wersjach S60.
- A ja mam telefon z Symbianem i nie mam problememu ze zjadaniem polskich znaków...
- Widocznie masz szczęście posiadać jeden z najstarszych telefonów z Symbian OS - Siemens SX1, który w słowniku T9 nie ma polskich znaków, lub też jeden z najnowszych - Nokie N95, która w prawidłowy sposób używa opcji uproszczonej obsługi.Napisz jeśli znasz więcej modeli telefonów, które należałoby umieścić na tej liście. Podziękowania dla Marcina W. za informację o SX1.
- Znaki jakich języków dotknięte są problemem?
- Na górze strony widać flagi państw w których używane są te języki (oprócz Wielkiej Brytanii - angielski jest tu jako język międzynarodowy). Oznacza to, że w tych krajach znajdują się osoby, którym przydatny może być T99 i dlatego mam nadzieję, że strona zostanie wkrótce przetłumaczona na te właśnie języki.
- Skoro Twój program i tak jest darmowy, to dlaczego nie zrobisz go open source?
- Być może zrobię... Rozważam to, jeśli chcesz mnie przekonać i masz dobre argumenty - napisz do mnie.
- Czy istnieje wersja T99, dla telefonów bez Symbiana (np. z Java Micro Edition)?
- Nie, jednak ogromna większość telefonów bez Symbiana nie potrzebuje T99, gdyż telefon sam usuwa znaki diakrytyczne z smsów. Jeśli jednak tego nie robi daj mi znać jaki to model. Jeśli okaże się, że zapotrzebowanie na taki program jest duże, być może zdecyduję się napisać T99 dla innych telefonów.
- Mam pomysł na program dla Symbian OS, czy byłbyś w stanie go zaprogramować?
- Być może... Napisz, jeśli pomysł będzie dobry i czas mi pozwoli, postaram się.
- Nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie na stronie...
- Znalazłem błąd na stronie/w programie.
- Mam ciekawy materiał/informację związaną z T99/problemem rozwiązywanym przez T99.
- Skontaktuj się ze mną. W miarę możliwości czasowych postaram się odpisać.